چهارشنبه / ۲۷ تیر / ۱۴۰۳ Wednesday / 17 July / 2024
×

ایستگاه تحقیقات کشاورزی حسن آباد بخش فسارود داراب *تجهیزات آبیاری (بارانی) مدرن قبل از انقلاب خریداری شده بود* نویسنده: مهرداد اسماعیلی *📍پایگاه خبری #دارابیها_نیوز * *روش آبیاری بارانی با استفاده از دستگاه سنتر پیوت (عقربه ای)* در آبیاری بارانی سنتر پیووت لوله گالوانیزه اصلی که آب را به آب پاشها انتقال می دهد بر روی […]

تجهیزات آبیاری (بارانی) مدرن قبل از انقلاب خریداری شده بود

ایستگاه تحقیقات کشاورزی حسن آباد بخش فسارود داراب

*تجهیزات آبیاری (بارانی) مدرن قبل از انقلاب خریداری شده بود*

نویسنده: مهرداد اسماعیلی

*📍پایگاه خبری #دارابیها_نیوز *

*روش آبیاری بارانی با استفاده از دستگاه سنتر پیوت (عقربه ای)*

در آبیاری بارانی سنتر پیووت لوله گالوانیزه اصلی که آب را به آب پاشها انتقال می دهد بر روی برج مرکزی نصب شده است و توسطنیروی برق سه فاز حول این نقطه مرکزی در مدار دایره ای می چرخد.  لوله های آب پاش بر روی لوله اصلی عمود بر زمین آب را بهصورت قطرات ریز مه پاشی می کند. چرخش دایره ای لوله ها حول نقطه مرکزی با نیروی برق سه فاز انجام می شود. لوله اصلی بر رویتعدادی بازو یا اسپن چرخدار نصب شده است که چرخ های بازو با روشن شدن دستگاه توسط گیربکس چرخیده و با چرخیدن همهچرخها کل دستگاه بصورت یک دایره بزرگ می چرخد و عمل آبیاری بصورت بارانی انجام می شود .

هر بازو بستگی به فاصله ای که از مرکز دایره دارد دارای یک گیربکس است سرعت و جهت حرکت چرخ ها را تنظیم می کند. آب پاشها بر روی لوله های لترال عمود بر زمین به فواصل مشخص بر روی لوله اصلی انتقال آب نصب شده اند و عمل آب پاشی را انجام میدهند. مساحتی که هر دستگاه سنتر پیووت در یکبار چرخیدن در مدار دایره ای آبیاری می کند بسته به طول شعاع لوله اصلی بین ۲۰الی ۵۰۰ هکتار متغیر است.

در ایران مساحت تحت پوشش دستگاه های سنتر پیووت معمولا ۴۰ هکتار است. دستگاه اورجینال (اصلی) ساخت شرکت vally آمریکااست و نوع ایرانی آن ساخت شرکت کشت گستر می باشد.

*مزایای سیستم آبیاری چرخشی:*

افزایش راندمان آبیاری

یکنواختی در پاشش آب

کاهش هزینه های عملیاتی و کارگری

عدم نیاز به تقسیم بندی اراضی

کاربرد چندگانه و استفاده از سموم، کود ها وهمراه با آبیاری

آبیاری با میزان دقیق و به موقع

قابلیت استفاده در شرایط آب و هوایی مختلف و انواع خاک، آب و محصول

قابلیت جا به جایی به سایر زمین ها و مزارع

آسان تر کردن عملیات خاک ورزی، کاشت، داشت و برداشت محصول در سال های آینده

*معایب سنتر پیوت:*

آبیاری سطح بصورت دایره ای و بلا استفاده ماندن اطراف زمین ( البته در طراحی های جدید این ایراد تا حد زیادی بر طرف شده است)

ایجاد روان آب در انتهای زمین و گود شدن مسیر چرخ ها به خصوص در خاک های سنگین

متغیر بودن شدت پخش در طول لوله های فرعی( لاترال)

سرعت خطی لوله های فرعی (لاترال) متناسب با فاصله از مرکز است در نتیجه عرض خیس شده در نقطه مرکزی کمتر از انتهای آناست.

این سنترپیوت واقع در ایستگاه حسن آباد بخش فسارود شهرستان داراب می باشد که دارای ۱۴ لاستیک ، طول آن ۳۵۰ متر که از ۱۲تا ۱۲۰ ساعت آبیاری قابل تنظیم می باشد و ۴۰ هکتار از اراضی تحت پوشش آبیاری این سیستم می باشد.

*این سیستم قبل از انقلاب از آمریکا خریداری شده بود و در سال۱۳۷۷ توسط یک شرکت استرالیایی که واسطه بین آمریکا و ایران بوددر ایستگاه کشاورزی حسن آباد بخش فسارود شهرستان داراب نصب و اجرا گردید.*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *