چهارشنبه / ۲۷ تیر / ۱۴۰۳ Wednesday / 17 July / 2024
×

برگزاری روز مزرعه چغندرقند پاییزه در شهرستان داراب پیش بینی می شود ۲۵هزار تُن محصول از مزارع چغندرقند پاییزه شهرستان داراب برداشت کرد   *به گزارش خبرنگار پایگاه خبری دارابی ها نیوز:* روز مزرعه چغندرقند پاییزه روز یکشنبه مورخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ با حضور مسئولین جهاد کشاورزی شهرستان، کارشناسان شرکت هیلزوگ و چندین نفر […]

برگزاری روز مزرعه چغندرقند پاییزه در شهرستان داراب

برگزاری روز مزرعه چغندرقند پاییزه در شهرستان داراب
پیش بینی می شود ۲۵هزار تُن محصول از مزارع چغندرقند پاییزه شهرستان داراب برداشت کرد

 

*به گزارش خبرنگار پایگاه خبری دارابی ها نیوز:* روز مزرعه چغندرقند پاییزه روز یکشنبه مورخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ با حضور مسئولین جهاد کشاورزی شهرستان، کارشناسان شرکت هیلزوگ و چندین نفر از کشاورزان در مزرعه آقای نیکزاد محقق برجسته و بازنشسته مرکز تحقیقات کشاورزی برگزار گردید.
مهندس خورسندنیا در روز مزرعه چغندرقند پاییزه شهرستان داراب گفت: مزایای کشت پاییزه چغندر قند نسبت به کشت بهاره با مصرف آب کمتر، بالاتر بودن میانگین عملکرد و اصلاح خاک و خالی بودن ظرفیت کارخانه‎های قند هنگام خرید محصول اعلام و توسعه کشت آن را از سیاست‎های وزارتخانه در سالهای آتی  دانست.
در این جلسه با حضور مسئولین جهاد کشاورزی شهرستان داراب، کارشناسان شرکت هیلزوگ و چندین نفر از کشاورزان خورسندنیا مسئول اسبق جهاد کشاورزی فسارود و نماینده فعلی شرکت قند مینو فسا در روز مزرعه چغندرقند پاییزه شهرستان داراب گفت: طرح P.v.s طی دو سال است که در مزرعه آقای مهندس نیک زاد در حال بهره برداری است.
ایشان با اشاره به افزایش بهره‎وری آب و اهمیتی که کشت چغندرقند در تناوب زراعی دارد، افزود: افزایش کشت چغندرقند پاییزه را در دستور کار داریم، درضمن افزایش عملکرد و کاهش هزینه‎های تولید در کشت پاییزه اهمیت ویژه ای دارد.
در این بازدید که توسط کارشناسان کشاورزی صورت گرفت از ۵ رقم بذر کشت شده در داراب که طی دو سال تحقیقات آزمایشی جهت مشخص شدن بهترین رقم بذراز نظر مقاومت به بولتینگ وبالاترین عیار قند ، طرح p.v.s بصورت اصولی و فنی صورت گرفته بود، رونمایی گردید. مهندس خورسندنیا بیان داشت با آموزش، ترویج و برنامه‌ریزی لازم است در سال جاری کشت چغندرقند مناسبی داشته باشیم.
مهندس خورسندنیا افزود: کشت پاییزه در قالب طرح p.v.s در زمین های زراعی شهرستان انجام گرفته و همچنان تحقیقات در دست بررسی است تا به ارقام مناسب چغندرقند پاییزه در این شهرستان از نظر عملکرد کمی و از نظر کیفی به بهترین رقم دست پیدا کنیم.
خورسندنیا گفت: در آینده رقم های مناسبی از این شرکت در مزارع توسط کشاورزان این شهرستان کشت خواهد شد.
ایشان افزود: امسال با کشت ۳۵۰هکتار چغندر قند پاییزه ۳۵هزار کارگر از زمان کشت تا برداشت این محصول مشغول به کار بوده واز زحمات این عزیزان تشکر و قدردانی می کنیم.
ایشان در پایان افزود: اکنون فصل برداشت محصول چغندرقند پاییزه است که در این خصوص جلسه ای با جهاد کشاورزی ، شرکت حمل ونقل ، مسئول صنف کشاورزان، دستگاه داران برداشت و چندین نفر از کشاورزان چغندر کار برگزار گردید.
و همچین افزود جهت برداشت این محصول کشاورزان عزیز و مسئولین ذی ربط جهت برداشت این محصول همکاری های لازم انجام دهند تا اینکه محصول به موقع از مزارع شهرستان برداشت و به کارخانجات طرف قرارداد حمل گردد.
شایان ذکر است *پیش بینی می شود که ۲۵هزار تن محصول از مزارع چغندرقند پاییزه در شهرستان داراب تولید گردد.*

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *