چهارشنبه / ۲۷ تیر / ۱۴۰۳ Wednesday / 17 July / 2024
×

*🔺برگزاری روز مزرعه چغندرقند پاییزه در شهرستان داراب* 📍پیش بینی می شود ۲۵هزار تُن محصول از مزارع چغندرقند پاییزه شهرستان داراب برداشت کرد   *به گزارش خبرنگار پایگاه خبری دارابی ها نیوز:* روز مزرعه چغندرقند پاییزه روز یکشنبه مورخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ با حضور مسئولین جهاد کشاورزی شهرستان، کارشناسان شرکت هیلزوگ و چندین نفر […]

برگزاری روز مزرعه چغندرقند پاییزه در شهرستان داراب

*🔺برگزاری روز مزرعه چغندرقند پاییزه در شهرستان داراب*
📍پیش بینی می شود ۲۵هزار تُن محصول از مزارع چغندرقند پاییزه شهرستان داراب برداشت کرد

 

*به گزارش خبرنگار پایگاه خبری دارابی ها نیوز:* روز مزرعه چغندرقند پاییزه روز یکشنبه مورخ ۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ با حضور مسئولین جهاد کشاورزی شهرستان، کارشناسان شرکت هیلزوگ و چندین نفر از کشاورزان در مزرعه آقای نیکزاد محقق برجسته و بازنشسته مرکز تحقیقات کشاورزی برگزار گردید.
مهندس خورسندنیا در روز مزرعه چغندرقند پاییزه شهرستان داراب گفت: مزایای کشت پاییزه چغندر قند نسبت به کشت بهاره با مصرف آب کمتر، بالاتر بودن میانگین عملکرد و اصلاح خاک و خالی بودن ظرفیت کارخانه‎های قند هنگام خرید محصول اعلام و توسعه کشت آن را از سیاست‎های وزارتخانه در سالهای آتی  دانست.
در این جلسه با حضور مسئولین جهاد کشاورزی شهرستان داراب، کارشناسان شرکت هیلزوگ و چندین نفر از کشاورزان خورسندنیا مسئول اسبق جهاد کشاورزی فسارود و نماینده فعلی شرکت قند مینو فسا در روز مزرعه چغندرقند پاییزه شهرستان داراب گفت: طرح P.v.s طی دو سال است که در مزرعه آقای مهندس نیک زاد در حال بهره برداری است.
ایشان با اشاره به افزایش بهره‎وری آب و اهمیتی که کشت چغندرقند در تناوب زراعی دارد، افزود: افزایش کشت چغندرقند پاییزه را در دستور کار داریم، درضمن افزایش عملکرد و کاهش هزینه‎های تولید در کشت پاییزه اهمیت ویژه ای دارد.
در این بازدید که توسط کارشناسان کشاورزی صورت گرفت *از ۵ رقم بذر کشت شده در داراب که طی دو سال تحقیقات آزمایشی جهت مشخص شدن بهترین رقم بذر از نظر مقاومت به بولتینگ و بالاترین عیار قند ، طرح p.v.s بصورت اصولی و فنی صورت گرفته بود، رونمایی گردید.* مهندس خورسندنیا بیان داشت با آموزش، ترویج و برنامه‌ریزی لازم است در سال جاری کشت چغندرقند مناسبی داشته باشیم.
مهندس خورسندنیا افزود: کشت پاییزه در قالب طرح p.v.s در زمین های زراعی شهرستان انجام گرفته و همچنان تحقیقات در دست بررسی است تا به ارقام مناسب چغندرقند پاییزه در این شهرستان از نظر عملکرد کمی و از نظر کیفی به بهترین رقم دست پیدا کنیم.
خورسندنیا گفت: در آینده رقم های مناسبی از این شرکت در مزارع توسط کشاورزان این شهرستان کشت خواهد شد.
ایشان افزود: امسال با کشت ۳۵۰هکتار چغندر قند پاییزه ۳۵هزار کارگر از زمان کشت تا برداشت این محصول مشغول به کار بوده واز زحمات این عزیزان تشکر و قدردانی می کنیم.
ایشان در پایان افزود: اکنون فصل برداشت محصول چغندرقند پاییزه است که در این خصوص جلسه ای با جهاد کشاورزی ، شرکت حمل ونقل ، مسئول صنف کشاورزان، دستگاه داران برداشت و چندین نفر از کشاورزان چغندر کار برگزار گردید. و همچنین افرود همه‌ی کشاورزان عزیز و مسولین ذی ربط جهت برداشت این محصول همکاری های لازم انجام دهند تا اینکه محصول به موقع از مزارع شهرستان برداشت و به کارخانجات طرف قرارداد حمل گردد.

شایان ذکر است *پیش بینی می شود که ۲۵هزار تن محصول از مزارع چغندرقند پاییزه در شهرستان داراب تولید گردد.*

در کانال های زیر عضو شوید

‏*📍لینک کانال روبیکا*
‏https://rubika.ir/darabihanews

*📍لینک کانال ایتا *
‏ https://eitaa.com/darabihanews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *